Promienniki gazowe to ważne wymienniki cieplne, które pozwalają w szybki i tani sposób ogrzać konkretne miejsca lub całe pomieszczenia. Substancją pozwalającą na ich działanie jest gaz propan-butan. Zachodzące w promienniku spalanie powoduje wydzielanie się promieni podczerwonych. W zetknięciu z dowolnym ciałem, wydzielają one oczekiwane przez nas ciepło. Są, zatem idealne do ogrzewania punktowego. Jednak sprawdzają się też przy większych powierzchniach.
W zależności od tego, czy stosujemy promienniki gazowe ceramiczne, czy rurowe, charakteryzują się one inną konstrukcją, a więc także inne są detale dotyczące ich funkcjonowania. Promiennik rurowy składa się z rury promieniującej oraz sterownika. Rura jest osłonięta aluminiowym reflektorem. Sterownik jest złożony z licznych elementów, które odpowiadają za to, by powietrze mieszało się z gazem gwarantując optymalne spalanie.
Promienniki gazowe ceramiczne posiadają palnik stworzony z perforowanej płyty ceramicznej. Podobnie do promiennika rurowego, płyta ta jest osłonięta aluminiowym reflektorem. To właśnie na powierzchni płyty dochodzi do spalania, więc jego efektywność zależy od wielkości tej części promiennika. Promieniowanie jest nakierowywane na dane miejsce poprzez kolejny reflektor z polerowanego aluminium.
Produkcja promienników wymaga szczególnej ostrożności, ze względu na fakt, że mają one działać przy użyciu gazu. Instalacje muszą być perfekcyjnie dopracowane. Każda część koniecznie musi być ściśle zespolona z kolejną tak, by wyeliminować prawdopodobieństwo wybuchu w trakcie spalania, czy też możliwość niekontrolowanego zapalenia się promiennika.